SANKARIHAUTAUSMAILLE ON ASENNETTU TIETOLAATAT
Sankarihautausmaista kertovat tietolaatat tuovat esiin paikallista historiaa ja kunnioittavat vuosien 1939–1945 sodissa kaatuneiden muistoa.
Kotalahden hautausmaan sankarihautojen tietolaatta
Leppävirran seurakunnan sankarihautausmaille on asennettu uudet tietolaatat. Laatat on sijoitettu kirkonkylän, Kotalahden, Näädänmaan, Paukarlahden ja Saahkarlahden sankarihautausmaille.
Tietolaatat ovat osa Kaatuneiden Muistosäätiön vuonna 2019 käynnistämää valtakunnallista hanketta, jonka tavoitteena on pystyttää yhtenäiset tietolaatat Suomen vuosien 1939–1945 sotien sankarihautausmaille. Hankkeessa noudatetaan Kirkkohallituksen, Museoviraston ja Kuvanveistäjäliiton kanssa neuvoteltua ohjeistusta.
Laatat ovat valettuja pronssilaattoja, joissa teksti on pohjasta koholla. Materiaali ja toteutustapa takaavat kestävän ja arvokkaan lopputuloksen, joka sopii sankarihautausmaiden ympäristöön.
Kaatuneiden Muistosäätiö vastaa tietolaattojen ja niiden jalkarakenteiden valmistus- ja toimituskustannuksista. Leppävirran seurakunnan kirkkoneuvosto päätti laattojen tilaamisesta kokouksessaan 28.5.2024.
Tietolaatat vahvistavat sankarihautausmaiden historiallista merkitystä ja auttavat kävijöitä tutustumaan paikkojen taustaan.
2026-09-03 12:15:18.0