7-14v tytöille ja pojille
Leppävirran seurakunnassa on useita kerhoja, joissa voi kokkailla, askarrella, pelata ja leikkiä. Kerhoja kokoontuu eri puolilla pitäjää.
Kerhotoimintamme on maksutonta. Ohjelmamme sisältää mm. leikkejä, pelejä kokkailua, liikuntaa sisällä ja ulkona. Reippaan kerho-ohjelman lomassa harjoittelemme myös hiljentymisen taitoja. Kerhojamme on ohjaamassa rippikoulun käyneet, ohjaajakoulutuksen suorittaneet nuoret tai nuorisotyöohjaajat. Nuorisotyönohjaajat valvovat ja ohjaavat nuoria kerho vetäjiä.
Huomioitavaa kerhoon tullessa:
Kerhopaikan ovet avataan vasta viisi minuuttia ennen kerhon alkua, siihen saakka lapset ovat vanhempien vastuulla. Kerhonohjaajat poistuvat kerhopaikalta pian kerhon päätyttyä, turvallista olisi, että lapsi lähtee suoraan kotiin joko ennalta sovitulla kyydillä tai yhdessä kavereiden kanssa.
Nuoret kerhonohjaajamme valmistavat kerho - ohjelman jokaiselle kerhokerralle joten on tärkeää, että kerholainen osallistuu ohjelmaan aktiivisesti. Osallistumisen esteen sattuessa on kohteliasta ilmoittaa pois jäännistä vetäjälle.
Noudatamme samoja sääntöjä kuin koulumaailmassa esim. käyttäytyminen, kielenkäyttö, toisten huomioon ottaminen sekä ohjelmaan osallistuminen. Kiusaamistilanteisiin puutumme välittömästi ja olemme yhteydessä kotiin.
Osallistujakortti
Osallistujakortin voi täyttää joko sähköisesti, tai kerhonohjaajilta saatavalla ilmoittautumislomakkeella.
Pyydämme teitä huoltajia täyttämään osallistujakortin ja palauttamaan se seuraavalla kerralla kerhoon. Mikäli lapsellanne on jotain erityistarpeita kerhotoiminnan onnistumisen suhteen, täyttäkää osallistujakortti niiltä osin huolellisesti. Kortin palauttanut kerholainen on tapaturmavakuutettu seurakunnan puolesta kerhoajalle.
ILMOITTAUTUMINEN KERHOIHIN ALKAA 4.8.2026!
Kerhoihin ilmoittaudutaan TÄSTÄ. Ilmoittautuminen alkaa 4.8.2026 klo 13
Täytä varkkikerhon osallistujakortti tästä.
Mikäli teille tulee toiminnastamme kysymyksiä, voitte ottaa yhteyttä kerhonohjaajaan, nuorisotyönohjaajaan tai kasvatustyöstä vastaavaan teologiin.
Kerhoja ei ole syys-, joulu- ja talvilomilla eikä hiljaisella viikolla,. Kerhokautemme on 8.9.2026 - 28.4.2027..
Syyskauden kerhot päättyvät viikolla 50, syyskausi päättyy Lasten kauneimpiin joululauluihin.
Kevät kausi jatkuu 12.1.2027.
Kevätkauden päätöstapahtuma Helatempaus pidetään Pappilan pihapiirissä. Tervetuloa mukaan koko perheellä!
KOKKIKERHOT VANHASSA PAPPILASSA
Kokkis 7 – 9 -vuotiaille ( 1.-3 luokat) tiistaisin klo. 16.15 - 17.45 (8.9.2026)
Kokkis 10 – 12 -vuotiaille ( 4.-6. luokat) tiistaisin klo. 18.00 - 19.30 (alkaa 8.9.2026)
Kokkis 7.- 8. luokkalaisille keskiviikkoisin klo. 16.30 - 18.00 (alkaa 9.9.2026) Ryhmä alkaa jos ilmoittautuneota on 6hlö.
Kerhoihin mahtuu 15 kokkailijaa / kerho. Paikat täytetään ilmoittautumis järjestyksessä.
KERHOT PAPPILASSA
Kepparikerho tiistaisin klo 17.30-19 (8.9.-27.10.2026)
RC-autokerho keskiviikkoisin 16.30-18
Varhaisnuorten vaikuttajaryhmä
Uusi kerho varhaisnuorille! Vaikuttajaryhmä kokoontuu muutaman kerran vuodessa keskustelemaan ja vaikuttamaan varhaisnuoria koskeviin asioihin. Ryhmässä pääset kertomaan mielipiteesi ja kehittämään toimintaa yhdessä muiden kanssa.
KERHOT KYLÄKOULUILLA
Kerhot alkavat 8.9.2026.
Kurjalan koululla keskiviikkoisin klo 17.00 - 18.30
Oravikosken koululla tiistaisin.
Ryhmä 1: eskarilaiset- 3 luokkalaiset klo 17. - 18.
Ryhmä 2: 4.- 6. luokkalaiset klo 18-19. Valitse sinulle sopivin ryhmä, sisarukset voi ilmoittaa samaan ryhmään.
Tämä järjestely on tehty sen vuoksi, että kerhon suosio oli syksyllä niin suuri, ettei kaikki mahdu samaan aikaan leikkimään. ( Järjestetään yhdessä Oravikosken koulun vanhempainyhdistyksen kanssa.)
Timolan koululla keksiviikkoisin klo 16.30 - 18 .
Kurjalan ja Timolan kerhoihin ei ole ennakko ilmoittautumista, mutta ilmoittautumislomake on täytettävä. Kaikki kerholaiset on vakuutettu seurakunnan toimesta, kunhan ilmoittautumislomake on täytetty.
Varkkileiri Salmitalolla Heinävedentie 2700, Leppävirta. Varkkileiri on 7-14 vuotiaille tarkoitettu leiri, jossa mm. vietetään yhdessä leirielämää ja pelaillaan, leikitään, askarrellaan ja leivotaan. Leiristä tulee lisätietoa myöhemmin.
Toiminnastamme voi tiedustella Eeviltä tai Hennalta.

Partio
Seurakunta tukee paikallisen lippukunnan Soisalon samoilijoiden työtä. Lisää samoilijoiden toiminnasta löydät partion kotisivuilta.